SW aktualizace jednotky Smart Manager
Jedním z nejdiskutovanějších témat posledních měsíců je u systému xComfort SW aktualizace nadstavbové řídicí jednotky Smart Manager (SHC – Smart Home Controller). Konkrétně uživatelsky nejviditelnějším vylepšením, kterým je možnost propojení s technologií Amazon Alexa. Tématu, jak docílit funkcionality hlasového ovládání celého domu se podrobněji věnuji v tomto samostatném článku.
Mezi méně známá vylepšení patří několik milých drobností spíše technického rázu. Do informační zprávy lze například nově vložit systémové (datum, čas, uptime, vytížení jednotky) či dynamicky se měnící hodnoty (hodnota určitého senzoru či aktoru). Došlo také k dalšímu zvýšení zabezpečení vynucením přísnějších kontrol zadávaných hesel.
Sady Go Wireless
Řešení xComfort je jedním z nejstarších a nejrobustnějších řešení na trhu, ale bohužel je stále málo známé a zákazníky zbytečně opomíjené. Proto Eaton v posledních letech hledá cestu, jak oslovit přímo koncového zákazníka v maloobchodě. V Čechách byla tato aktivita spojena s tzv. Smart balíčky, které byly letos nahrazeny sadami s označením Eaton Go Wireless, tentokrát již v globální distribuci. Pomocí těchto předprogramovaných sad si dokážete s trochou zručnosti a opatrnosti (správně by měla montovat pouze k tomu oprávněná osoba s dostatečným elektrotechnickým vzděláním) proměnit bydlení na komfortnější, modernější a „chytřejší“ úroveň.
Obrovskou výhodu těchto sad vidím nejen v jejich dodání v již naprogramovaném stavu, ale především ve vlastní filozofii bezdrátového řešení xComfort. Pokud se vám tento pohodlný a praktický způsob ovládání zalíbí, jednoduše dokoupením dalších komponent a naprogramováním (to už bude nejspíš vyžadovat systémového partnera xComfort, což jsem například já 😊) proměníte celé bydlení v opravdu sjednocený a chytrý prvek. Žádné zahození dříve nakoupených krabiček, ochrana investic zaručena, což se u řady „smart“ jednoúčelových zařízení, které v e-shopech rostou jako houby po dešti, opravdu říct nedá.
Potřebujete provést doma drobnou změnu v umístění vypínače, ale nechcete sekat? Rozhodli jste se rozsvěcet světla nebo vytahovat žaluzie rovnou od postele? Nechali jste si v předsíni vyrobit novou šatní skříň, ale překáží vypínač? Žádný problém, bez špíny a poškozených zdí si namontujete příslušnou sada a máte po starostech. Podrobněji o jednotlivých sadách píši zde, včetně možnosti objednání.
xComfort Bridge
Malá krabička xComfort Bridge (označení výrobce CBCA-00/01) slouží jako jakýsi mezistupeň mezi jednoduchým systémem postaveným na sadách Go Wireless a plnohodnotně chytrou elektroinstalací xComfort obsahující nadstavbovou jednotku Smart Manager (SHC – Smart Home Controller) postavenou znalým programátorem (systémovým partnerem) disponujícím nejen potřebnými znalostmi, ale i programovacím rozhraním.
Pro takové to „domácí žvýkání“, kdy si chcete pohrát řekněme s jednou místností či malou aplikací, můžete využít právě krabičku xComfort Bridge. Ta propojuje bezdrátovou technologii xComfort běžící na frekvenci 868 MHz s domácí Wi-Fi sítí. Pro systém existuje samostatná aplikace pro mobilní zařízení (iOS, Android), zprovoznění i ovládání je intuitivní.
Tento systém si však neklade za cíl konkurovat plnohodnotnému řešení s jednotkou SHC, čemuž odpovídají i následující parametry:
- aktory lze ovládat jednotlivě i po scénách s limitem 6 světelných scén,
- prvky lze řadit do místností (limit 6),
- celkově lze obsloužit maximálně 30 aktorů nové technologie. Z toho vyplývá mimo jiné i to, že v současné době xComfort Bridge nedokáže ovládat rolety či žaluzie, pro které zatím není k dispozici modernizovaný aktor (myslím, že se však již brzy dočkáme i této novinky),
- naprogramovat systém si dokážete sami pouze za pomoci aplikace, která je ke stažení zdarma.
Aktualizace říjen 2019: Podrobnou recenzi jsem pro Vás připravil ZDE.
Hmatníky tlačítek s potiskem
Především pro návštěvy nemusí být snadné zapamatovat si, co které tlačítko ovládá. Proto vždy svým klientům radím vnést do celé instalace určitý řád. Nově tomu mohou napomoci i hmatníky s potiskem určitých scén. K dispozici jsou zatím variace symbolů příchod / odchod, ráno / večer a večeře (party) / TV. Určitě by bylo hezké, kdyby Eaton nabídl možnost vlastního potisku tak, jak jsme tomu zvyklí v oblasti tlačítek KNX.
Bezdrátový magnetický okenní / dveřní kontakt
Od října se začínají prodávat nové bezdrátové magnetické kontakty pro okna a dveře (nesou označení podle barevného provedení: CDWA-01/3a = teplá bílá, CDWA-01/3b = zářivě bílá, CDWA-01/3c = šedá, CDWA-01/3d = hnědá). Cena byla výrobcem stanovena na 1250,- pro bílé varianty, resp. 1350,- pro šedou či hnědou barvu (ceny uvedeny bez DPH).
Jedná se o zcela nové prvky, které mi dost chyběly v rodině xComfort. Doposud bylo vždy potřeba na magnety myslet předem a vhodně „zadrátovat“ klasický kontakt do jednotky binárních vstupů. Svoboda řešení xComfort, která je silnou stránkou této technologie, se zase posouvá opět o pořádný kus dál.
Na jaké parametry a vlastnosti se můžeme těšit?
- o napájení se postará 3 V baterie typu CR2, typická životnost je plánována na 5 let (samozřejmě bude záležet na četnosti otevírání)
- k dispozici bude nástěnná montáž (nikoliv zápustná do okenního rámu), přichycení pomocí vrutů nebo oboustrannou lepící páskou
- prvky budou vyráběny ve čtyřech barevných provedeních (bílá a teplá bílá, hliníková šedá a hnědá)
- základna bude vybavena vícestavovou LED kontrtolkou
Pro co se vlastně takový magnetický kontakt hodí? Pro spoustu praktických vychytávek z oblastí:
- zabezpečení (upozornění na otevřená okna a dveře např. při odchodu)
- úspory energie (regulace vytápění při otevřeném oknu)
- zvýšení uživatelského komfortu (automatické funkce spouštěné po otevření dveří, blokování chodu žaluzií při otevřených dveřích)
- cokoliv dalšího vás napadne 😊
Bezdrátový detektor pohybu
Kromě výše zmíněných magnetických kontaktů se na konec tohoto roku můžeme těšit i na nové PIR čidlo s bezdrátovou technologií xComfort. Opět platí moje radost z rozšíření svobody návrhu celého řešení, protože doposud i zde bylo třeba využívat klasická PIR čidla s převodem do světa xComfort pomocí binárního vstupu. Provoz na baterie je odhadován na 3 roky. Tam, kde to bude možné, doporučuji využít druhou možnost napájení, kterou je síťové napětí 230 V.
Nová PIR čidla bude možné namontovat třemi způsoby:
- jako vestavná do stropu / sádrokartonu,
- s přisazenou nástěnnou montáží,
- do rámečku 55×55 mm, tedy je bude možno usadit třeba i do kombinace s tlačítky či termostatem.
Zesílená podložka pod prvky v designu 55×55
Na závěr se zmíním o celkem nepatrné drobnosti, která má ovšem velké následky. A navíc jsem s jejím uvedením na trh osobně spjatý, protože patřím k prvním (nebo možná úplně prvnímu) partnerům, kteří reportovali montážní nedostatky standardní podložky. O co se v rychlosti jedná? Všechna tlačítka xComfort v designu 55×55 mm (tedy ta, která lze s výhodou osazovat do designu ostatních výrobců, a tak rozšířit nabídku jejich ovládacích prvků po bezdrátovou technologii xComfort) se přichytávají pomocí plastové podkladní destičky. Ta umožňuje jak přilepení k pevnému podkladu (tam, kde nechcete vrtat) nebo přišroubování do klasické elektroinstalační krabice. A zde se, pokud nebyla krabička dokonale osazena v omítce, objevovaly problémy s osazením a uchycením. Nejprve vypadalo, že se tento problém nebude řešit, ale možná řešení pomohlo to, že se ve stejném designu začaly vyrábět i nové bezdrátové termostaty. I ty ve starých podložkách na instalačních krabičkách občas špatně držely.
Ať již byla geneze nových podložek jakákoliv, je dobře, že výrobce naslouchá zpětné vazbě z trhu a uvedl vylepšení. A mne těší, že jsem tomu mohl trochu pomoci 😊.